Delårs­rapport Q1 2021

2021-05-20

Årets första kvartal har startat väl för Storskogen med en organisk EBITA-tillväxt på 41 procent jämfört med föregående år. Utvecklingen har varit god inom alla affärsområden, med kraftigast förbättring inom Tjänster och Handel. Den totala EBITA-tillväxten var 68 procent, vilket i kombination med 18 förvärv gör att vi kan summera det starkaste kvartalet sedan Storskogen startade för snart 10 år sedan.

Video

Delårs­rapport Q1, 2021. Storskogens vd Daniel Kaplan och CFO Lena Glader presenterar delårs­rapporten för första kvartalet 2021.

Tema affärsområde Industri. Daniel Kaplan, vd för Storskogen, samtalar med Fredrik Bergegård, affärsområdes­chef för Industri. Truls Browall från förvärvsavdelningen ansluter till samtalet och berättar om samspelet mellan Storskogens M&A och affärsområden.

Affärsområde Industri och samarbetet med Storskogens dotterbolag. Daniel Kaplan, vd på Storskogen, samtalar med Fredrik Bergegård, affärsområdes­chef för Industri, och Niklas Näslund, vd på dotterbolaget Alfta Kvalitetslego.